Důležitost šperku

Co je to vlastně šperk? Jedna myšlenka mého bývalého profesora byla, že vlastně všechno co za něj chceme považovat. A já myslím, že je to jedna velká pravda.

Šperkem může být něco co ti dodá sebedůvěru. Jsou to talismany či maličkosti se kterými se prostě cítíte lepší nebo květina ve starožitné váze, co prosvětlí kousek bytu svým půvabem a stejně tak i piha na vaší tváři. Je to něco co dělá z všedních věcí věci neobyčejné.

Co o tobě říká šperk, který nosíš?

Výběrem šperku o sobě říkáme více, než se na první pohled může zdát. Je to věc kterou nepotřebujeme, ale chceme, toužíme po ní, nějak nás definuje. Prostřednictvím šperku dáváme na odiv svou rodinnou historii, své závazky, politickou orientaci či naprostou anarchii a divokou nespoutanost. Ať už jde o dědictví, snubní prsten, odznáček, či šperk z automatu na žvýkačky, je to předmět, co jsme si vybrali a má pro nás nevyčíslitelnou hodnotu.

Jak tedy při výběru šperku postupovat?

Nedávno jsem stála před rozhodnutím, vybrat si šperk ke kulatým narozeninám. Navštívila jsem několik pražských design shopů a ateliérů, obdivovala unikátní rukopis každého šperkaře a zlatníka.

Je skvělé vidět ten obrovský posun, návrat osobitosti a originální práce. Není to jen záchvěv minulosti po milionté na druhou nebo sériovka s nablýskanou výlohou, kde se na Valentýna při akci 3+1 čekají dlouhé fronty a hned po zakoupení ztratí 90 % své ceny.

Čeští šperkaři a zlatníci vyrábějí jedinečné šperky, které na vás promlouvají unikátním příběhem výroby. Můžete se s nimi domluvit na výrobě na míru či vyzkoušet svojí šikovnost při odborně vedeném workshopu. Vlastnoruční výroba šperku, ať už jako dárek nebo snubního prstenu, je velký zážitek.

Pár tipů na pražské šperkařské ateliéry

S výběrem mám často potíže. Potřebuji obvykle poradit. Mám ráda když si mě někdo vyzpovídá a pomůže mi vydefinovat co vlastně chci. Co oslovit námi prověřené šperkaře?

Pokud se vám líbí modelované křivky a organické tvary určitě vás zaujme Mária Kobelová, která svou inspiraci hledá v každodenních situacích. Její porcelánová tvorba ji inspirovala ke kolekci USUS, ve které najdete tvary modelovacích špachtlí.

Láká vás spíše inspirace přírodou či koloběhem života? Nastassia Aleinikava a nejen kolekce Scandinavian forest vás nadchne svou hravostí. Hanka Polívková a její šperky ze stáčených nitek v sobě mají pomíjivost okamžiku v kontrastu s nekonečností i zázraky přírody. Eliška Lhotská a její artefakty z kolekcí New Archeology či SO nám vzkazuje abychom nezapomněli i na tak běžnou věc, kterou je chleba či voda protože ne vždy tomu tak musí být.

Geometrie a experimenty? Poslední kousky vyrobené značkou Zorya můžeme najít ještě ve vybraných design shopech. Zorya se s námi minulý rok rozloučila, ale její experimentální a svěží design se bude nosit dál!

Futurismus a geometrie je hlavním znakem šperků designérky Katky Reichové. Kov v kombinaci s perspexem vytváří moderní, netradiční a inovativní šperk, který si jen tak s něčím nespletete.

A na závěr – geometrie, pohyb a hra s materiály je šperk Dany Bezděkové, který mnohdy nemá jen jednu funkci a má perfektní zpracování.

Nemůžeš si vybrat? Vytvoř si svůj vlastní šperk na workshopu s Máriou Kobelovou či Porcelánového šperku ☺. 

 

Žádné produkty v košíku