CO NÁS PROSLAVILO NA CELÉM SVĚTĚ?

 

V čem spočívá fascinace českým sklem? Přečti si článek jako dělaný na tohle počasí. Zvedne ti náladu, až se dozvíš, co všechno je u nás možné.

Co nás po světě proslavilo? Asi první, co tě napadne, je pivo a pak možná Baťovy cvičky, ve kterých se ťape po celém světě. Dneska ti ale představím produkt, který používáš dokonce mnohem častěji než boty.

 

PIVO VS. SKLO

Říká se, že kdyby Češi podporovali alespoň z poloviny české sklo, tak jako holdují českému pivu, sklářům by upadli pod tíhou práce ruce. Oba zmíněné produkty jsou přitom spolu spojené. Pivo – spousta z nás si vybaví orosenou sklenici – a naopak součástí práce každého skláře je doplňování tekutin ve formě piva. Fakt! Dokonce to mají oficiálně povolené 🙂

Přestože české sklo sbírá po světě spoustu cen, u nás se zkrátka stále kupuje Ikea. Unikátní skleničky si přitom můžeš koupit v podnikových prodejnách skláren za pár korun, a to doslova! Třeba za dvacku. Já tyhle prodejny miluju! (Dole pod článkem dávám pár tipů na podnikové prodejny a kam zajít a nakoupit designovky. Tak na to mrkni.)

 

ČESKÉ SKVOSTY ZDOBÍ LUXUSNÍ JACHTY

Výhodou českého skla je vysoká kvalita, díky které strčí dovoz do kapsy. Produkty splňují všechny možné atesty (nám takový test ukazovali ve sklárně v Novém Boru, kde přímo před námi výrobní ředitel rozbil skleničku, aby nám ukázal kvalitu skloviny). Přestože je v centru hlavního města Bohemia Crystal doslova na každém rohu (a kdo ví, jestli je to sklo vůbec z Čech), i v Praze najdeš zajímavý design, do kterého se vyplatí investovat. Roste počet významných českých umělců, kteří spojili své jméno se sklem. To dodává tradičnímu řemeslu šmrnc. Zakázky přicházejí ale především ze zahraničí, kde je české sklo vysoce ceněno, dokonce si ho nechávají arabští šejkové navrhovat do svých luxusních jachet.

 

KDYŽ ČECHY PŘEKONAJÍ ITÁLII

Zajímavé je, že české sklo v době svého největšího věhlasu v době Rudolfa II. vytlačilo do té doby velmi úspěšné muránské na okraj zájmu. Benátské sklo z ostrova Murano vynikalo svou barevností a tvary. České sklo oproti tomu vynikalo čirostí a výbrusem. Přistupovalo se k němu podobně jako k broušení drahého kamene. Tento postup zpracování a chemické vlastnosti draselného skla (vysoký index lomu světla – tedy vyšší lesk) přispěly k tomu, že na začátku 18. století oslnil český křišťál svět. Jeho úspěšnost byla tak velká, že zkrachovalo dvacet jedna muránských hutí a v roce 1725 zůstaly na italském ostrově pouze čtyři sklárny.

 

MNOHO PODOB, FOREM A VYUŽITÍ

Sklo nás provází každodenním životem, bez skla bychom se na svět koukali určitě jinak. Tabulové sklo, nápojové a varné sklo, obalové sklo, křišťálové sklo či jablonecká bižuterie?

O TĚCHTO SKLÁRNÁCH SI MUSEL SLYŠET

Skleněné lustry házející prasátka do všech stran? České lustry se vyvážejí hlavně do arabských zemí. Firma Preciosa mimo slavné bižuterie vyniká osvětlením. Vizionáři z tehdejší „klasické“ Preciosy vytvořili moderní designovou koncepci světel a vznikla firma „láska a svit“ tedy – Lasvit. Okolí Nového Boru, České Kamenice a Kamenického Šenova je doslova krajina skla a lustrů. My zažíváme tuto krajinu na vlastní kůži s Dovýroby Skla. Výrobu lustrů uvidíme v přímém přenosu 22. 9. v HG atelieru s designérem Filipem Houdkem. Krása toho kraje dostane snad každého. Vyrazte s námi!

 

DÁŠ SI HORKÝ ČAJ VE SKLE?

SIMAX, tedy borosilikátové sklo ze sázavské firmy Kavalier.

Jeho vlastností využívají pro výrobu laboratorního či varného skla. Také rád vidíš, co piješ? Lehké tenkostěnné konvičky nebo hrníčky, kde v přímém přenosu sleduješ, jak se ti barví čaj? Dvoustěnné sklenky, které nepálí a studené orosené limonády, od kterých nemáš mokré ruce ani kolečka na stole? To na tomto skle obdivuju. Moje oblíbená konvička nikdy nenechá kapku vedle. A jejich podniková prodejna? Retro, ale plná pokladů. Tato sklárna nadchla i dvojici designérů ze studia Dechem, kteří přetvořili laboratorní sklo na již ikonickou kolekci světel.

 

ČESKÝ KŘIŠŤÁL

Česká sklárna Crystalex s ochrannou známkou Bohemia Crystal, do které jsme se podívali, pracuje na „myčce odolném“ skle a jeho „podnikovku“ mám nejradši.

Broušené sklo, high class, pak prezentuje karlovarská sklárna Moser. Své návrhy ve sklárně realizují výtvarníci jako René Roubíček, Rony Plesl, studio Olgoj Chorchoj, Stanislav Libenský či František Vízner.

 

SRDEČNÍ ZÁLEŽITOST

Firma Bohemia Machine začala s výrobou automaticky broušeného skla Bomma ve Světlé nad Sázavou v červnu 2012 a již nyní je sklářskou legendou i díky svým svítidlům obrovských rozměrů a velmi kvalitní čiré skloviny. Novými art directory po studiu Olgoj Chorchoji jsou vítězové Czech Grand Design duo deFORM. Málokdo ví, že větší podíl výrobků, které sklárna produkuje, tvoří zakázky pro velmi známe světové značky – flakony francouzských parfémů, luxusní láhve koňaku atd. Spolumajitel sklárny Martin Wichterle (vnuk vynálezce kontaktních čoček) rozšířil minulý rok své podniky i o nižborský Rückl. Zachoval zde tradiční sklářské techniky i práci pro 130 lidí. Vzpomínám si, jak jsem tehdy ještě na základní škole navštívila sklárnu a jako dárek dostala malého skleněného ptáčka, možná i proto vznikl projekt Dovýroby. Kdoví? :). Nižborský projekt, který zde vzniká, je něco opravdu velkého, srdeční záležitost. Spolupracují na něm osobnosti jako Najbrt, Pleskot a Plesl.

 

Ronyho Plesla, art directora této sklárny, jsme oslovili, aby uskutečnil přednášku o své práci v rámci doprovodného programu Designbloku. Bude se konat ve SmetanaQ a bude to velký! Odstartujeme tak sérii přednášek o českém skle od známých designérů. Jo a taky bude i návštěva Rücklu.

Já se tak těším!

 

TIPY NA DESIGNOVKY DO KTERÝCH SE VYPLATÍ INVESTOVAT!

Deelive / Czechdesign / Qubus+Bomma

 

P. S. TIPY NA  NAŠE OBLÍBENÉ PODNIKOVÉ PRODEJNY, KDE NAKOUPÍŠ ZA PÁR KAČEK 🙂

Crystalex – Nový Bor, Karolinka

Kavalier – Praha, Sázava, Votice

Crystal BOHEMIA – Poděbrady

České sklo nakoupíte i v obchodním domě Kotva!

Rona /slovenské sklo/ – Praha

 

 

Žádné produkty v košíku