JAK ZAŽÍT PRAVOU ANGLII?

4 DNY K PRASKNUTÍ – 7 MINUT ČTENÍ

Vyrazte kamkoliv na venkov. Naše anglické dobrodružství se odehrálo v East Middlands, tedy ve středu Anglie. Unikátním místě s bohatou historií, množstvím památek i řemeslných dílen.

 

B’HAM A VÝROBA ŠPERKŮ

První večer jsme strávily v Birminghamu. B´ham, jak mu Angličané familiárně říkají, není moc půvabné město a pro nás bylo spíše výjezdním bodem pro naše výlety do okolí. Nicméně i v B’hamu jsme našly čtvrť, kterou žádný „design lover“ nepohrdne. Starou čtvrť zlatníků, Jewelry quarter, ve které se doposud zachovalo několik tradičních šperkařských dílen. Mnoho z nich nabízí možnost vyrobit si vlastní šperk jako například v The Jewellery Atelier.

 

WEDGWOOD – JEDNA Z NEJSLAVNĚJŠÍCH KERAMICKÝCH TOVÁREN NA SVĚTĚ

Další den jsme vyrazily hned brzo ráno směr Stoke-on-Trent, kde se nachází World of Wedgwood. Slavná keramická továrna, o které jsme se učily snad v každém ročníku na vysoké. Josiah Wedgwood, výrobce keramiky a průmyslník 18. století, byl otcem průkopníka fotografických postupů Thomase Wedgwooda a dědečkem přírodovědce Charlese Darwina. Jeho práce si objednávali osobnosti jako královna Charlotte nebo ruská carevna Kateřina II. Veliká. Pro Wedgwood jsou typické unikátní barevně tónované hmoty s nalepenými kamejemi, typické modré a černé vázy s bílými dekory. 

Nové návštěvnické centrum je opravdu na vysoké úrovni. Krásně zpracované muzeum s audiovstupy i prezentacemi nás zaujalo na první pohled, ale po chvíli už nám v té vymydlené nádheře chyběla autenticita. Kousek, který jsme nemohly za žádnou cenu minout, byl Wedgwoodův masterpice: Portlandská váza z materiálu black basalt.

Obrovská skříň se šuplíky plnými vzorků nás vrátila zpět do hodin technologie. I tady za každým povedeným hotovým produktem stojí řada nepovedených zkoušek. Když jsme pak procházely továrnou, připadaly jsme si jako kdybychom se přenesly na Karlovarsko. Atmosféra výroby, nástroje, formy, vzory a stroje byly velmi podobné těm našim.

POTTERIES NENÍ HARRY POTTER

Dále jsme pokračovaly do města Stoke-on-Trent, které je označováno jako hlavní město keramiky na světě! V The Potteries, jak se toto město také označuje, je cítit více něž 300letá historie výroby keramiky doslova na každém rohu. Ikonické komíny od keramických pecí, muzea keramiky i nádherně zdobené fasády domů.

Pár tipů: V manufaktuře Emma Bridge Water Pottery si lze za poplatek vyzkoušet točení na hrnčířském kruhu a v keramické továrně Moorcroft můžete vidět naživo postupy při dekoraci umělecké keramiky.

PANSTVÍ DOWNTON NAŽIVO

Nedělní náročný památkový program začal šálkem čaje s typickým anglickým „piece of cake“ v malém panství Baddesley Clinton spravovaném nadací National Trust, které jsme si na první pohled zamilovaly. Nádherný kamenný zámeček obehnaný vodním příkopem s velkou zahradou a zemědělským dvorem. Z tohoto místa na vás dýchá historie a klasická Anglie, jistě tomu napomáhají i sami průvodci – dobrovolníci z National Trust, kteří svou práci vnímají jako poslání a zaujatě vám vyprávějí o místě, jeho přestavbách a majitelích.

 

Dále jsme pokračovaly na hrad Warwick, kam jsme se díky návalu lidí ani nedostaly. Možná pro nás dobře. Společnost Madame Tussauds z něj vytvořila atrakci ve stylu Disneylandu. Potkávaly jsme děti s plyšovými luky a kušemi a největší atrakcí byly voskové figuríny nainstalované v samotném hradu.

BÝT, ČI NEBÝT?

Závěrečnou zastávkou byl Stratford-upon-Avon, rodiště Williama Shakespeara, kde stojí i slavné divadlo The Globe. Opravdu krásné město s velkým množstvím kotvících loděk a soch z her slavného spisovatele bylo třešničkou na dortu.

 

KONEČNĚ TYPICKÉ ANGLICKÉ POČASÍ

V pondělí jsme zažily opravdu typické anglické počasí. Proto jsme hned ráno vyrazily do národního parku Peak District National Park. Krásná anglická příroda, vřesoviště, ovečky a výhled na kamenné zídky. Nezbývá nám než vám doporučit TO ZAŽÍT. My obě si to opravdu užily a odjížděly jsme trochu unavené, ale nabité pozitivní energií.

Shrnutí? Tráva je tu zelenější, lidé si tu zakládají na tradicích a vše to tak nějak funguje.

Žádné produkty v košíku